16 مارس 2020
مارس 16, 2020

انحراف بینی

مارس 16, 2020 0 Comment

انحراف بینی

برای رفع انحراف بینی ، جراحی انحراف بینی انجام می شود ولی با توجه به حالت کج شدن تیغه وسط بینی و مسدود شدن یا مسدود نشدن سوراخ های بینی عمل انحراف بینی یا سپتوپلاستی به تنهایی یا با جراحی زیبایی بینی انجام می شود. ( جراح بینی )

در مواقعی که انحراف بینی باعث مسدود شدن سوراخ های بینی نشود و مشکلات تنفسی به وجود نیاورد و فقط ظاهر بینی دچار تغییر شود ، انحراف بینی با کجی بینی اشتباه گرفته می شود.

سن مناسب برای انجام جراحی انحراف بینی
برخی از افراد از زمانی که چشم به دنیا باز کرده اند دچار انحراف بینی هستند ، این گونه افراد اگر مشکلی در تنفس نداشته باشند بهتر است تا دوره اتمام بلوغ برای رفع انحراف بینی صبرکنند.

برخی افراد نیز در بزرگسالی بر اثر ضربه یا حادثه دچار انحراف بینی می شوند که در اکثر مواقع مشکلات تنفسی را در پی دارد ، اینگونه افراد بهتر است هرچه سریع تر برای جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی اقدام کنند.

حالت های انحراف بینی
درحالت اول کج شدن تیغه بینی باعث مسدود شدن هر دو یا یکی از سوراخ های بینی می شود که مشکلات تنفسی نیز در پی دارد.
در حالت دوم تیغه وسط بینی کج است ولی سوراخ های بینی مسدود نمی شوند زیرا تیغه وسط بینی به موازات ساختار کل بینی کج است و فرم بینی دچار تغییر می شود.
در حالت سوم کج بودن تیغه وسط بینی هم باعث مسدود شدن هر دو یا یکی از سوراخ های بینی می شود ، هم فرم بینی کج است .
وجود انحراف بینی ممکن است به علت موضوعات ژنتیکی یا به علت ضربه خوردن به بینی باشد.

علائم انحراف بینی
زمانی که بینی شما توسط پزشک معاینه شود پزشک تشخیص می دهد آیا بینی شما انحراف دارد یا خیر اما انحراف بینی علائمی نیز دارد مانند :

مشکلات تنفسی
خروپف
خشکی بینی
خونریزی
در بعضی از مواقع که انحراف بینی حاد نباشد می توان عوارض آن را با دارو کاهش داد اما در برخی موارد به قدری حاد است که برای درمان انحراف بینی ، نیاز به جراحی می باشد. برای انجام جراحی انحراف بینی دو راه وجود دارد :

جراحی سپتوپلاستی
جراحی سپتورینوپلاستی
سپتوپلاستی : در صورتی که فرد دچار انحراف بینی باشد اما در ظاهر بینی او مشخص نباشد در این صورت جراحی انحراف بینی فقط جنبه درمانی پیدا می کند و جراحی سپتوپلاستی بر روی فرد انجام می شود.

سپتورینوپلاستی : اما اگر فردی که دچار انحراف بینی بود و این انحراف در ظاهر بینی او نیز مشخص باشد در این صورت جراحی انحراف بینی علاوه بر جنبه درمانی جنبه زیبایی نیز دارد. در این حالت جراح بینی ، جراحی سپتورینوپلاستی انجام می دهد.

عوارض عمل انحراف بینی
همانطور که می دانید انجام جراحی توسط جراح متخصص بینی مجرب عوارضی ندارد و ممکن است پس از اتمام جراحی بیمار علائمی مانند : درد ، قرمزی ، تورم و غیره داشته باشد که این عوامل بسیار عادی اند و بعد از مدتی از بین می روند ، اما در صورت مراجعه شما به یک جراح بی تجربه ممکن است مشکلاتی از قبیل :

کاهش حس بویایی
خونریزی
تغییر در شکل ظاهری بینی
عفونت
نشت مایع مغزی نخاعی
برایتان به وجود آید.
پس به علت اهمیت سلامتی خود به یک جراح بینی مجرب مراجعه کنید.

همانطور که ممکن است با جراحی انحراف بینی مشکلاتی برایتان به وجود آید جراحی نکردن انحراف بینی نیز در مواقعی که جراحی نیاز است ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد مانند :

شایعترین عارضه این عمل عدم موفقیت در اصلاح کامل یا برگشت انحراف و گرفتگی بینی است که در ۱۰-۱۵ درصد موارد بدلایل .مختلف دیده می شود
دومین عارضه احتمال خونریزی شدید بعد از عمل است که گاهی نیاز به اتاق عمل جهت کنترل دارد.
عوارض بعدی شامل کاهش حس بویایی، تغییر شکل ظاهری بینی، عفونت و حتی نشت مایع مغزی نخاعی میباشد. بدیهی است که عوارض اخیر بسیار نادر بوده و هر قدر تجربه جراح بالاتر باشد احتمال بروز کمتری دارند.

کجی بینی
کجی بینی با انحراف بینی تفاوت بسیاری دارد ، جراحی انحراف بینی یک نوع جراحی درمانی محسوب می شود اما کج بودن بینی ، مربوط به ظاهر آن است و جزء جراحی های زیبایی به حساب می آید.

بینی به شکل هرم می باشد وقتی از کجی بینی صحبت می کنیم منظور ما کج بودن کل این هرم است که در این صورت ظاهر بینی کج می باشد و این کج بودن باعث بروز مشکلاتی از قبیل مسدود شدن حفره های بینی نمی شود در این صورت جراح بینی می تواند با انجام جراحی زیبایی بینی این مشکل را برطرف کند.

پیشگیری از انحراف بینی
افراد می توانند با حفاظت از بینی خود در مقابل ضربه ، از به وجود آمدن انحراف در بینی خودداری کنند در جهت این کار باید اقداماتی انجام دهند مانند :
به هنگام استفاده از موتور کلاه کاسکت بگذارند.
زمانی که ورزش هایی همچون کاراته ، تکواندو و غیره انجام می دهند از محافظ صورت استفاده کنند.
در زمان رانندگی ، از کمربند ایمنی استفاده کنند.
هزینه جراحی انحراف بینی
بعد ازمعاینه توسط جراح بینی مشخص می شود که تیغه بینی به چه حالتی کج است و نیاز به جراحی انحراف بینی دارد یا در کنار آن باید جراحی بینی نیز انجام شود.

در مواقعی که جراحی انحراف بینی به تنهایی و برای رفع مشکل مسدود بودن سوراخ یا سوراخ های بینی باشد بیمه به آن تعلق می گیرد زیرا عمل درمانی محسوب می شود.

در مواقعی که تیغه بینی کج باشد ولی باعث مسدود شدن سوراخ های بینی نشود در کنار جراحی انحراف بینی ، جراحی زیبایی بینی نیز انجام می شود که در این صورت بیمه هزینه آن را قبول نمی کند زیرا عمل زیبایی محسوب می شود.

برای مشاهده بینی های جراحی شده توسط دکتر علی باقری حق ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی ، به صفحه اینستاگرام و گالری تصاویر و گالری ویدئو در سایت ایشان مراجعه فرمایید.