۰۵ بهمن ۱۳۹۸
بهمن ۵, ۱۳۹۸

بارداری خارج از رحم

بهمن ۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

بارداری خارج از رحم

زمانی که تخمک بارور در ناحیه ای خارج از رحم استقرار کرده ( لانه گزینی )  و رشد کند ، بارداری خارج از رحم رخ می‌ دهد ؛ در این هنگام هیچ راهی برای انتقال تخمک بارور به درون رحم وجود ندارد ، از این رو تنها راه ممکن پایان دادن به بارداری می باشد. ( متخصص زنان در مشهد )

تعداد بسیار کمی از بانوان دچار بارداری خارج رحم می ‌شوند.

لازم به ذکر است حاملگی خارج از رحم ، برای بانوان بسیار خطرناک می باشد ؛ از این رو بانوان باید سریعا جهت درمان آن اقدام کنند.

تخمک بارور ، از طریق لوله ‌های رحم به سمت رحم حرکت می ‌کند و در صورتی که لوله‌ های رحم آسیب دیده باشد و مانع رسیدن تخمک به رحم شود ، احتمال اینکه تخمک در لوله های رحم لانه‌ گزینی کرده و شروع به رشد کند بسیار زیاد است ؛ در اغلب موارد حاملگی خارج رحم ، در لوله‌ های رحم رخ می دهد اما احتمال اینکه تخمک بارور در تخمدان ، دهانه رحم ، ناحیه زخم سزارین و غیره نیز لانه ‌گزینی و رشد کند ، وجود دارد.

عوامل افزایش ‌دهنده حاملگی خارج رحم

عوامل بسیار زیادی بر رخداد بارداری خارج رحم موثر می باشند ، اما مواردی که در ذیل به آن ها اشاره شده است سبب افزایش احتمال بارداری خارج رحم می شوند :

انجام جراحی‌ لوله‌ های رحم
سابقه رخداد حاملگی خارج از رحم
عفونت دستگاه تناسلی
بیماری آندومتریوز
بارداری بعد از ۳۵ سالگی
مصرف دخانیات
علائم حاملگی خارج از رحم

معمولا علائم حاملگی خارج از رحم ، در اوایل بارداری خود را نشان می دهند و احتمال اینکه در بانوان متفاوت باشد ، بسیار زیاد است.

برای نمونه علائم بارداری خارج از رحم ، در برخی از مادران ممکن است مشابه علائم بارداری عادی باشد ؛ لازم به ذکر است بارداری خارج از رحم در برخی از بانوان هیچ نشانه ای ندارد و پس از پارگی لوله رحم مشخص می ‌شود.

از این رو بانوان باید بروز هر نشانه غیر طبیعی را جدی گرفته و سریعا به متخصص زنان مراجعه کنند.

برخی از شایع ترین علائم بارداری خارج از رحم عبارت است از :
درد در ناحیه شکم و لگن
لکه‌ بینی یا خونریزی واژن
احساس درد در شانه‌ ها
تپش قلب
تشخیص بارداری خارج از رحم

در صورتی که بانوان علائم حاملگی خارج از رحم را داشته باشند ، متخصص زنان جهت تشخیص اقدام به انجام معاینات پزشکی کرده و برخی از آزمایشات هم چون سونوگرافی ، آزمایش خون ، آزمایش ادرار و غیره را برای بانوان تجویز می کند.

در صورتی که بانوان هیچ یک از علائم بارداری خارج از رحم را نداشته و متخصص زنان نیز با بررسی آزمایشات توانایی تشخیص این موضوع به طور قطعی را نداشته باشد ، احتمال اینکه بارداری هنوز در مراحل ابتدائی بوده یا اینکه جنین سقط شده باشد بسیار زیاد است ؛ به همین علت تا زمانی که فرد درد نداشته باشد ، پزشک با انجام آزمایشات وی را تحت نظر خواهد داشت و این نظارت تا زمانی که پزشک از تشخیص خود مطمئن شود ، ادامه دارد و در صورتی که پزشک نتواند در رابطه با سقط جنین یا حاملگی خارج رحم نظر قطعی بدهد ، احتمالا برای بررسی دقیق تر عمل لاپاراسکوپی را پیشنهاد می دهد.