20 آوریل 2019
آوریل 20, 2019

تغذیه بعد از جراحی بینی

آوریل 20, 2019 0 Comment

تغذیه بعد از جراحی بینی

تغذیه بعد از جراحی بینی یکی از رایج ترین سوالاتی است که از سوی بیماران مطرح می شود و اهمیت ویژه ای در روند بهبود بینی جراحی شده دارد . پس از رینوپلاستی و در صورت مساعد بودن شرایط بیمار، نیازی به بستری شدن نیست و بیمار ترخیص می شود. ( جراح بینی شیراز )

در بیمارستان و منزل احساس گرسنگی و میل به خوردن غذا کاملاً طبیعی است ولی فرد مجاز به خوردن غذا نمی باشد زیرا دچار حالت تهوع شده و امکان استفراغ نیز وجود دارد.

به دلیل اینکه در طی رینوپلاستی ناشتا بوده اید ، نباید بلافاصله شروع به خورن غذا کنید و توصیه می شود از نوشیدنی های ولرم شروع کنید.

غذاهای نرم و ولرم بهترین و مناسب ترین تغذیه برای فردی هستند که جراحی زیبایی بینی انجام داده است.

اهمیت تغذیه بعد از جراحی بینی

سرعت بخشیدن به بهبود بیمار و زودتر سپری شدن دوران نقاهت بستگی به تغذیه بیمار دارد زیرا تغذیه بر سیستم ایمنی بدن ، کاهش درد و التهاب تاثیر بسزایی دارد.

در نتیجه هدف از تغذیه مناسب ، کمک به روند بهبودی بیمار می باشد .

به طور معمول ، جراح بینی توصیه می کند که از مصرف شکر ، مواد غذایی آلرژیک ، کافئین و الکل در طی دوره نقاهت خوددری کنید ولی برخی از افراد با توجه به شرایط جسمی شان نیاز به پرهیزهای غذایی بیشتری دارند که در این صورت باید با جراح بینی مشورت شود.

رژیم غذایی بیمار به گونه ای باشد که تمامی ویتامین های موردنیاز بدن بیمار تامین شود تا مشکل سوتغذیه و کمبود ویتامین به وجود نیاید.

در نتیجه پروتئین ، چربی و فیبر باید در وعده های غذایی بیمار موجود باشد.

محصولات لبنی ، مرغ ، تخم مرغ ، روغن زیتون ، آجیل ، توت ، هلو ، سبزیجات پخته ، عدس ، نان و غلات سبوس دار بهترین مواد غذایی در طی دوران نقاهت هستند.

در دوران نقاهت از مصرف مایعات غافل نشوید و حداقل روزی ۸ لیوان آب بنوشید.

نوشیدن آب هویج، آب کرفکس و آب اناناس نیز از نوشیدنی های مفید در دوران نقاهت هستند.
نکات تغذیه ای

به تدریج شروع به خوردن مواد غذایی نرم کنید و حداقل تا ۱ الی ۲ هفته از مواد غذایی جوییدنی پرهیز کنید.

ماست و انواع سوپ بهترین گزینه برای شروع تغذیه می باشند .

دقت داشته باشید که رعایت نکات تغذیه ای در طی دوره بهبود حائز اهمیت است، زیرا بینی در مرحله ترمیم است و باید ویتامین های موردنیاز بدن تامین شود .