12 آوریل 2021
آوریل 12, 2021

جراحی انحراف بینی

آوریل 12, 2021 0 Comment

عمل جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی : برخلاف باور بیشتر مردم که گمان می کنند هدف از جراحی بینی تنها دست یافتن به ظاهری زیباتر و برطرف کردن مشکلات ظاهری بینی است باید بگوییم که چنین نبوده و جراحی بینی در بسیاری از موارد با اهداف درمانی و رفع مشکلاتی همچون کج بودن تیغه میانی بینی که موجب بروز مشکلات بسیاری برای افراد می گردد به کار گرفته می شود. ( جراح بینی مشهد )

تیغه میانی بینی که در اصطلاح به آن سپتوم گفته می شود همان دیواره نازکی است که میان دو سوراخ بینی قرار گرفته و آن ها را از یکدیگر جدا می کند. سپتوم در برخی از افراد به میزان زیادی به یک سمت کج و مایل می شود که این امر ممکن است مشکلات فراوانی همچون مشکلات تنفسی و کاهش جریان هوا را برای بیمار ایجاد نموده، موجب گرفتگی بینی شده و باعث شود یکی از سوراخ ها از دیگری بزرگتر به نظر برسد. علاوه بر آن انحراف تیغه بینی امکان دارد در تخلیه بینی اختلال ایجاد نماید که این مشکل با افزایش آبریزش در پشت بینی و در نتیجه افزایش عفونت همراه خواهد بود.

دلایل انحراف بینی چیست؟
در اکثر موارد دلیل کج بودن تیغه بینی ، ژنتیک و وراثت می باشد. اما وارد شدن ضربه در بزرگسالی و جنینی نیز می تواند منجر به انحراف تیغه بینی شود؛ در برخی موارد ممکن است بینی جنین طی پروسه زایمان دچار ضربه شده و تیغه آن منحرف گردد.

درمان انحراف بینی
جراحی تنها راه درمان قطعی مشکل انحراف بینی می باشد که در اصطلاح از آن با نام سپتوپلاستی یاد می شود. پزشک تیغه بینی را با استفاده از تکنیک های خاص صاف نموده و بدین ترتیب موجب باز شدن سوراخ گرفته شده و برطرف شدن مشکلاتی که به دنبال کج بودن سپتوم در فرد ایجاد شده است می شود.

نکته ای که باید در رابطه با عمل سپتوپلاستی در نظر داشته باشید این است که این جراحی به هیچ عنوان موجب برطرف شدن مشکلات ظاهری بینی نمی شود. در صورت تمایل برای رفع ایرادات ظاهری بینی باید برای جراحی سپتورینوپلاستی که تلفیق دو جراحی زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) و جراحی انحراف بینی ( سپتوپلاستی ) می باشد اقدام نمایید.

مزایای جراحی انحراف بینی چیست؟
از جمله مزایای بی شمار این جراحی درمانی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

تنفس راحت و کامل
کیفیت بهتر خواب و رفع مشکلاتی همچون خروپف و آپنه خواب
تخلیه عادی مخاط و عفونت سینوسی کمتر
بهبود حس چشایی و بویایی و غیره.