13 آوریل 2021
آوریل 13, 2021

جراحی بینی استخوانی

آوریل 13, 2021 0 Comment

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی : بینی استخوانی یا غضروفی دارای غضروفی محکم است و معمولا در این نوع از بینی ها بر روی پل بینی قوز وجود دارد. پوست و بافت ظریفی که استخوان و غضروف را می پوشاند نیز از دیگر مشخصه های بینی استخوانی است که با انعطاف پذیری بالایی به بافت می چسبد و بینی را بهتر شکل می دهد. ( جراح بینی )

ضخامت پوست بر نتیجه جراحی بینی تاثیر می گذارد ؛ به طوری که اگر پوست خیلی ضخیم باشد ، نمی توان تغییرات عمده ای بر روی نوک بینی لحاظ نمود و در صورتی که پوست بسیارنازک باشد ، نیز ناهمواری ها مشاهده خواهند شد.

در جراحی بینی استخوانی ، پزشک می تواند حجم بینی را کاهش داده و به یک فرم عال تغییر شکل دهد ، زیرا بینی استخوانی غضروفی مستحکم دارد که امکان ترمیم زخم های ناشی از جراحی را با سهولت بیشتری میسر می کند.

بینی استخوانی به دلیل شاخص هایی مثل پوست نازک و استخوان محکم ، ایده آل ترین برای جراحی بینی است و در اکثر مواقع نتایج خوبی بدست می آید.

از این رو افرادی که بینی استخوانی دارند ؛ می توانند جراحی بینی طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی را داشته باشند ؛ چرا که جراحی بینی استخوانی به دلیل آناتومی غضروف – استخوان آسانتر است.

جراحی بینی استخوانی توسط دکتر پرویزیان بهترین جراح بینی تهران

انتخاب جراح بینی

انتخاب جراح بینی حاذق و متبحر ، مهم ترین تصمیمی است که شما می گیرید ؛ زیرا رینوپلاستی جراحی نسبتا پیچیده ای است که انجام آن مستلزم مهارت بالا و کارآزمودگی جراح می باشد ؛ لذا جراحی را انتخاب کنید که تجارب زیادی در جراحی های زیبایی صورت دارد.

اقدامات قبل از جراحی بینی

شما قبل از عمل بینی ، با پزشک خود مشاوره ای خواهید داشت. در این جلسه هدف و انتظارتان از عمل بینی را با پزشک خود در میان بگذارید و از این مسئله جویا شوید که آیا حراحی بینی مناسب شما هست یاخیر ؟

به طور کلی ، پزشک شما قبل از عمل بینی موارد ذیل را انجام خواهد داد :

بررسی سوابق پزشکی : پزشک ، سوالاتی درباره انگیزه عمل جراحی بینی و سوابق پزشکی از قبیل انسداد بینی ، جراحی ها و داروهایی که مصرف می کنید از شما می پرسد.
معاینات فیزیکی : پزشک به طور کامل معاینات فیزیکی ؛ از جمله آزمایش خون ، عناصر صورت ، داخل و خارج بینی را معاینه می کند. ( معاینات فیزیکی به پزشک کمک می کند تا تصمیم بگیرد چه تغییراتی باید صورت بگیرد و ضخامت پوست یا مقاومت غضروف چگونه است. )
عکس : پزشک معالج ، عکس هایی از صورت شما تهیه می کند و تغییرات مورد نظر را بر روی عکس مشخص می کند تا شما نتیجه احتمالی را ببینید.
منع مصرف برخی داروها : پزشک ضرورت قطع مصرف برخی داروها از قبیل داروهای ضد التهاب و حاوی آسپرین و ایبوپروفن و همچنین مکمل های گیاهی را از دو هفته قبل از عمل بینی توصیه می کند ، زیرا این داروها احتمال خونریزی حین عمل را افزایش می دهند.
منع مصرف سیگار و الکل : از دو هفته قبل از عمل بینی ، مصرف الکل و سیگار ممنوع می باشد ؛ زیرا سبب اختلال در فرآیند اکسیژن رسانی به خون شده و جان فرد را در حین عمل به مخاطره خواهند انداخت.

 

در حین جراحی بینی

جراحی بینی عمدتا تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرد ؛ قدم اول جهت جراحی بینی ، تزریق ماده بیهوشی است تا شما در حین جراحی آرام باشید.

گام دوم انتخاب روش جراحی است ؛ توجه داشته باشید که رینوپلاستی را می توان به دو روش بسته و باز انجام داد.

در جراحی بینی به روش بسته ، پزشک برش های لازم را در داخل بینی ایجاد می کند و در جراحی بینی به روش باز ، علاوه بر برش هایی که در داخل بینی لحاظ می شوند ؛ برشی نیز در بافت پایه رابط دو سوراخ بینی که دو حفره بینی را از هم جدا می کند ( کلوملا ) ، ایجاد می شود.

لازم به ذکر است که در جراحی بینی به روش باز ، جراح با ایجاد برش پوست بر روی ناحیه کلوملا ؛ پوست را از روی استخوان و غضروف را بر می دارد و در نتیجه به وضوح به کل ساختار استخوانی و غضروفی بینی  دسترسی پیدا می کند ؛ در نتیجه با اشراف و تسلط بیشتری می تواند تغییرات عمده ای بر روی بینی اعمال نماید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی
از داروهای حاوی آسپرین یا ایپوپروفن از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از عمل خودداری کنید ، زیرا این داروها علاوه بر این که باعث افزایش خونریزی در حین عمل می شوند ؛ منجر به نیز فرد را با اختلالاتی مواجه می سازند ؛ از این رو در طول دوره نقاهت عمل بینی ، فقط داروهای تجویز شده را استفاده کنید و از مصرف آرامبخش های گیاهی و داروهای بدون نسخه خودداری نمایید.
تا دو هفته بعد از جراحی بینی ، سیگار و به طور کلی هر گونه دخانیات را استعمال نکنید و از نوشیدن الکل نیز خودداری نمایید ؛ چرا که مصرف این موارد موجب کند شدن روند ترمیم زخم جراحی خواهند شد.
پس از جراحی بینی با مختصری تورم و کبودی روبرو خواهید بود ( البته میزان کبودی و ورم ناشی از جراحی بسته به شرایط فیزیکی در هر فردی متغیر است ) ؛ در راستای تسریع روند کاهش کبودی و ورم و نیز جلوگیری از پیشروی آن می توانید دو تا سه روز اول پس از عمل ، هر سه ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید.
بعد از جراحی بینی تا یک هفته نباید حمام کنید ، زیرا بانداژ یا آتل ( اسپلینت ) تا یک هفته بر روی بینی خواهد بود و نباید اجاز دهید که خیس شود ؛ چرا که اگر بانداژ خیس شود ، امکان افتادن آن افزایش خواهد یافت و این اتفاق مستقیما بر روی نتیجه جراحی تاثیر سوء می گذارد.
پس از عمل بینی از دستکاری بینی پرهیز نمایید و در هنگام خواب نیز تا مدتی بعد از جراحی صرفا به صورت طاقباز بخوابید و اجازه ندهید به بینی تان فشار وارد شود.
هزینه جراحی بینی استخوانی

هزینه جراحی بینی استخوانی ، به آیتم های مختلفی بستگی دارد و برای هربیمار متفاوت است ؛ در نتیجه جهت اطلاع از هزینه دقیق آن باید توسط جراح بینی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرید.