13 آوریل 2021
آوریل 13, 2021

دوره مراقبت از سالمند

آوریل 13, 2021 0 Comment

دوره مراقبت از سالمند

دوره مراقبت از سالمند : پرستار سالمند به شخصی گفته می شود که به طور ویژه برای مراقبت از افراد سالمند آموزش دیده و تجارب لازم را در این زمینه کسب کرده است. این آموزش ها هم می تواند به طور آکادمیک انجام شده هم می تواند تحت نظر مراکز معتبر فنی حرفه ای یا مراکز دارای صلاحیت و به طور دوره ای صورت بگیرد. ( دوره سالمندیاری )

مراقبت از سالمند کار بسیار حساسی بوده و افراد پرستار حتماً باید از تجربه و دانش کافی برخوردار باشند از همین رو باید آموزش های لازم را در مراکز بسیار معتبر سپری کنند. از جمله مراکز بسیار خوب با اساتید حاذق در زمینه آموزش پرستار سالمند ، مرکز آموزشی باران مهر درنیکا می باشد.

انواع سالمند

دو دسته سالمند داریم که به شرح ذیل هستند:

سالمند جوان :

این دسته از سالمندان سنی بین 60 تا 75 سال داشته، از نظر روانی هوشیار و از نظر جسمانی فعال هستند و همچون افراد 45 تا 40 ساله فعالیت می نمایند.

سالمند پیر :

این دسته از افراد بالای 75 سال بوده، دارای انواع نقص عضو بوده، از نظر جسمانی ضعیف هستند و از همین رو نیازمند مراقبت های خاص می باشند.

نحوه ارتباط با سالمندان به چه صورت است؟
برای آگاهی از مشکلات سالمندان از آن ها سوال کنید.
صحبت های آن ها را خوب و دقیق گوش کنید.
بگویید.
مشاهده کنید.
تماس چشمی برقرار کنید.
لمس کنید.
عشق بدهید.
سرزنده باشید.
اهمیت تغذیه در دوره سالمندی

از جمله مشکلات شایع سالمندان می توان به چربی خون بالا، اضافه وزن، قند خون بالا و فشار خون بالا اشاره کرد که یکی از راه های کنترل آن ها، تغذیه صحیح می باشد.

همزمان با بالا رفتن سن سوخت و ساز بدن و توده عضلانی کاهش یافته، تغییراتی در بدن ایجاد شده و مصرف غذا کمتر می شود که تمامی این موارد احتمال سوء تغذیه را افزایش می دهند.

خطر ابتلا به این بیماری ها را با یک برنامه غذایی صحیح می توان کاهش داد. از جمله نکاتی که باید در تغذیه سالمندان مورد توجه قرار گیرند عبارتنداز:

مصرف کمتر نمک و روغن های جامد
مصرف چربی کمتر
در روز حداقل 1 تا 2 وعده میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید.
از روغن مایع به جای روغن جامد استفاده نمایید.
مصرف شیرینی، مواد شیرین همچون شکر، قند و مربا را کاهش دهید.
پرستار سالمند چه کاری انجام می دهد؟

پرستار سالمند وظیفه مراقبت از سالمند را بر عهده داشته و علائم حیاتی وی را تحت نظر می گیرد. تلاش او در جهت حفظ سلامت روحی، جسمی و ذهنی سالمند بوده و روند درمان را در صورت بروز بیماری تسهیل می نماید.

پرستار سالمند می تواند به طور خصوصی در کنار سالمندان بوده یا در سرای سالمندان، مراکز پرستار سالمندی، مراکز توانبخشی و دیگر ارگان های مربوطه مشغول به کار می شود.