زایمان طبیعی در هفته چندم اتفاق می افتد؟

زمان زایمان طبیعی حدود هفته چهلم بارداری اتفاق می افتد و امکان دارد بطور طبیعی چند روز زودتر یا چند روز دیرتر انجام شود. یک خانم باردار معمولاً حدود ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته تا زایمانش انتظار میکشد تا فرزندش را در اغوش بگیرد. اما زایمان طبیعی امکان دارد چند روز زودتر از زمان گفته شده و یا چند روز دیرتر رخ بدهد. معمولاً خانم های باردار باید از ۳۸ هفته و ۱ روز آماده برای درد باشند و با مشاهده علایم درد زایمان به پزشک مراجعه کنند و تا ۴۰ هفته تمام و در بعضی موارد دیده شده که زایمان به ۴۱ هفته رسیده که در این مواقع خانم باردار باید تحت مراقبت روزانه باشد.

چنانچه نوزادی پیش از هفته ۳۷ بارداری و بین هفته ۲۹ تا ۳۳ بارداری به دنیا بیاید به آن نوزاد نارس یا زودرس میگویند. و چنانچه نوزاد از هفته ۲۳ تا ۲۸ بارداری به دنیا بیاید نوزاد بسیار زودرس گفته میشود خانم هایی که بارداری اولشان است و می خواهند بصورت طبیعی زایمان کنند. در هفته ۴۱ و روز نخست معمولاً درد زایمان آن ها آغاز میشوند . ولی خانم هایی که بارداری اولشان نیست، معمولاً در حدود هفته ۴۰ و روز سوم زایمان میکنند.

و مشاهده شده است که حدود ۱۰% ازخانم ها بیش از ۴۲ هفته بارداریشان زمان میبرد. تحقیقات نشان میدهد که ۱۵ تا ۱۶ درصد از نوزادان اول دیرتر به دنیا می آیند. تنها ۵% از نوزادان در وقت تعیین شده به دنیا می آیند و معمولاً نوزادان سه هفته پیش از تاریخ تعیین شده یا دو هفته پس از آن به دنیا می آیند.

نوزاد نارس یا زودرس پیش از هفته ۳۷ بارداری به دنیا می‌اید . نوزادان بسیار زودرس از هفته ۲۳ تا ۲۸ بارداری به دنیا می آیند. نوزادان زودرس بین هفته ۲۹ تا ۳۳ بارداری به دنیا می آیند.

جنین در هفته چندم کامل است؟

۳ هفته به پایان زمان زایمان مانده، جنین رشدش کامل میشود. ولی بخاطر وزن گیری تا آخرین لحظه مجاز زایمان را انجام نمی دهند. برای این سزارین یک الی دو هفته سریعتر انجام میشود تا از عوارض غیرقابل پیش بینی جلوگیری شود. برای همین افرادی که سزارین میشوند یا قبلا سزارین شده اند و در زایمان دوم هم سزارین میشوند زایمان زودتر انجام میشود . پس از پایان ۳۸ هفتگی و در ابتدای ۳۹ هفتگی جنین رسیده است.

سایر سوالات رایج شما درباره زایمان طبیعی
به طور متوسط زایمان چقدر طول می کشد؟
پس از باز شدن کامل دهانه رحم، وقت آن رسیده است که به نوزاد کمک کنیم به طرف کانال تولد وارد شود. در کل زایمان معمولاً ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول میکشد ( نوزادان دوم و پس از آن معمولاً سریعتر از نوزاد اول به دنیا می آیند)، ولی امکان دارد چند دقیقه یا چند ساعت بیش تر طول بکشد.

زایمان چقدر دردناک است؟
هر چند درد زایمان زیاد است ولی عشق به فرزند تجمل این درد را برای مادر، اسان میکند. ادعایی وجود دارد که ” بدن یک انسان میتواند تا ۴۵ دل( واحد) درد تحمل کند. ولی در هنگام زایمان، مادر تا ۵۷ دل( واحد درد) درد را تحمل میکند .

زایمان طبیعی,زمان زایمان طبیعی,درد زایمان طبیعیزایمان طبیعی حدود هفته چهلم بارداری اتفاق می افتد

چه مدت طول می کشد تا نوزاد به دنیا بیاید؟

برای زایمان اول، میانگین ۱۴ ساعت است، اما میتواند خیلی طولانی‌تر یا خیلی کوتاه تر باشد. برای زایمان های بعدی، متوسط زایمان حدود ۸ ساعت است. چنانچه زایمان اول باشد، درد زایمان ممکن است حدود هشت ساعت طول بکشد. این عدد میانگین است، ولی میتواند زایمان بیش تر یا کم تر طول بکشد. بعید است زایمان از ۱۸ ساعت بیش تر طول بکشد. زمانی که دهانه رحم شما تا ۱۰ سانتیمتر گشاد میشود ، ممکن است پیش از این که نوزاد متولد شود، یک یا دو ساعت تلاش کنید. نتایج تحقیقات پزشکان نشان میدهد احتمال ۱۵ تا ۱۶ درصد وجود دارد که نوزاد اول دیر به دنیا بیاید. در مقایسه با این مسأله احتمال ۹ یا ۱۰ درصد برای نوزادان دیگر وجود دارد. اغلب نوزادان در هفته ۳۹ بارداری به دنیا می آیند.

چه مدت طول می کشد تا مادر پس از زایمان بهبود یابد؟
آیا می دانستید! فورا بعد از زایمان، رحم به سطح ناف پائین میرود و طی ۶ تا ۱۰ هفته آینده به میزان اصلی خود باز می گردد. با این وجود، بیش تر طول میکشد تا پوست به وضعیت پیش از حاملگی بازگردد. همچنین واژن شما حتی پس از این که بهبود یابید، نسبت به پیش از بارداری گشادتر است. پروینوم هم در طول زایمان کشیده میشود و در موقع زایمان زخمی میشود بدین ترتیب حداقل ۲ هفته متورم است و حداقل ۶ هفته طول خواهد کشید تا کاملاً بهبود یابد.

نوزادان اول زود به دنیا می آیند یا دیر؟
نتایج نشان داد احتمال ۱۵ تا ۱۶ درصد وجود دارد که نوزاد اول دیر به دنیا بیاید. در مقایسه با این مسأله احتمال ۹ یا ۱۰ درصد برای نوزادان دیگر وجود دارد. اغلب نوزادان در هفته ۳۹ حاملگی به دنیا می آیند. این مطالعه نشان داد نخستین فرزند به احتمال زیاد زود، در هفته ۳۷ بارداری یا پیش از آن به دنیا می‌اید .

آیا مادران در زایمان اول زود دچار درد زایمان می شوند؟
مادران در زایمان اول، اگر بصورت طبیعی زایمان کنند در هفته ۴۱ و روز اول دچار درد زایمان میشوند. زنانی که قبلا زایمان داشته اند، در حدود هفته ۴۰ و روز سوم زایمان میکنند. تنها حدود ۱۰٪ از زنان بیش از ۴۲ هفته بارداریشان طول میکشد.

چه مدت طول می کشد تا نوزاد از بدن مادر خارج شود؟
پس از باز شدن کامل دهانه رحم، وقت آن رسیده است که به نوزاد کمک کنیم به طرف کانال تولد وارد شود. در کل زایمان معمولاً ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول میکشد ( نوزادان دوم و پس از آن معمولاً سریعتر از نوزاد اول به دنیا می آیند)، ولی ممکن است چند دقیقه یا چند ساعت بیش تر طول بکشد.

در چه مواردی مرگ مادر در هنگام زایمان رخ می دهد؟

اما امروزه با پیشرفت علم و تجهیزات مرگ مادر در موقع زایمان بسیار کم شده است و مثل زمان های قدیم دیگر به ندرت شاهد این موضوع هستیم. همچنین به جز مادرانی که در موقع زایمان فوت میکنند ، گاهی خانم‌ها ممکن است دچار اسیب، عفونت و یا بیماری بشوند. در اغلب موارد مرگ مادران به دلیل خون ریزی، عفونت، سقط جنین، فشار خون بالا که منجر به تشنج مادر میشود و یا بهداشت نامناسب مادر در زمان بارداری میباشد . که با پیش‌گیری های لازم این خطرات رفع میشود .