22 مارس 2020
مارس 22, 2020

سه ماهه دوم بارداری

مارس 22, 2020 0 Comment

سه ماهه دوم بارداری

با ورود به سه ماهه دوم بارداری،حاملگی خانمها مشخص تر می شود چون جنین رشد کرده و شکم برجسته می شود. زمانی که وارد سه ماهه دوم بارداری می شوید، خستگی و حالت تهوع صبحگاهی که از علائم سه ماه اول بارداری بود، کاملا محو می شود و انرژی شما بیشتر شده و دوباره مانند سابق می شوید.


سه ماهه دوم بارداری، برای بسیاری از زنان، راحت ترین سه ماه بارداری محسوب می شود. پس عجله کنید و اکنون که احساس بهتری دارید و انرژی شما بیشتر است برای تولد نوزاد خود برنامه ریزی کنید.

در سه ماهه دوم بارداری کودک به سرعت رشد می کند. بین هفته هجدهم تا بیست و دوم بارداری باید سونوگرافی انجام دهید تا متخصص زنان از روند رشد کودک شما آگاه شود. همچنین در این مرحله می توان از جنسیت جنین مطلع شد مگر اینکه بخواهید غافلگیر شوید.

بهترین تغذیه در سه ماهه دوم بارداری

تغذیه در بارداری اصلی ترین عامل داشتن کودکی سالم و به دور از بیماری هاست. داشتن یک رژیم غذایی مناسب در دوران بارداری برای داشتن یک نوزاد سالم و با رشد کافی اصلی مهم است . همانطور که می دانید امروزه این مهم به زنان باردار بسیار گوشزد می شود که تا حد ممکن از مواد غذایی فرآوری شده و غیرطبیعی دوری کنند و به سمت یک برنامه غذایی سالم و مقوی روی بیاورند.

سه ماهه دوم بارداری,ورود به سه ماهه دوم بارداری,علائم سه ماه اول بارداری
علائم سه ماه اول بارداری

وعده های غذایی در سه ماهه دوم بارداری

تغذیه صحیح و رعایت اصل تعادل، تناسب و تنوع در هیچ دورانی به اندازه بارداری برای سلامت مادر و همچنین جنین اهمیت ندارد. یادتان باشد که باید حداقل سه گروه از شش گروه اصلی غذایی در هر وجود داشته باشد. به عنوان مثال برای صبحانه می توانید یکی دو برش نان تست سبوس دار را همراه با تخم مرغ یا پنیر و یک ظرف سالاد میوه و یک لیوان شیر بخورید یا برای خودتان املت سبزیجات درست کرده و آن را با یک لیوان شیر و کورن فلکس غنی شده همراه کنید.

عدسی، تخم مرغ آب پز شده به شرط اینکه کاملا سفت شده باشد، یک تکه فیله مرغ یا شاید یک ماهی قزل آلای کبابی می تواند پروتئین مورد نیاز شما را در وعده ناهار تامین کند و بهتر است آن را با یک ظرف سالاد فصل یا سالاد کلم همراه کنید. اگر همچنان گرسنه بودید، یک کاسه ماست کم چرب را هم امتحان کنید. برای مواقعی که منزل نیستید و نمی خواهید در رستوران غذا بخورید می توانید کره بادام زمینی را هم به عنوان یک منبع پروتئینی خوب امتحان کنید.معمولا خانم های بارداری بعد از خوردن شام احساس می کنند که بدنشان به قند نیاز دارد یا به اصطلاح دلشان یک چیز شیرین می خواهد . در این موارد کمی میوه خشک یا ماست میوه خانگی یا حتی چند تکه هویج می تواند چاره ساز باشد.

در شروع سه ماه دوم بارداری رشد جنین سرعتش افزایش پیدا می‌کند به طوری که طول جنین در شروع کار طول جنین حدود ۹ سانتی ‌متر است با وزن ۴۰ گرم می‌باشد.

کودک شما دیگر برای خود یک اسر انگشت دارد و جای کودکتان دیگر یک جا استقرار پیدا کرده است و قلبش کودکتان در حدود ۲۵ لیتر خون در طول روز پمپاژ می‌کند و اسکلت شکل گرفته است و در حال ساخته شدن است و از حالت غضروفی به استخوانی در حال تبدیل شدن است و توانی شنوایی در حال رشد است.

سه ماهه دوم بارداری,ورود به سه ماهه دوم بارداری,علائم سه ماه اول بارداری
علائم خطرناک سه ماهه دوم بارداری

علائم سه ماهه دوم بارداری

کمر درد

خونریزی لثه

بزرگ شدن سینه ها

گرفتگی بینی و خونریزی

ترشحات بارداری

تکرر ادرار بارداری

رشد مو در بارداری

سردرد

معده درد و یبوست

بواسیر یا هموروئید

افزایش وزن

علائم خطرناک سه ماهه دوم بارداری

هر کدام از این علائم بارداری می توانند خطرناک و هشدار دهنده باشند. در صورت مشاهده هر کدام از این علائم فورا با دکتر خود تماس بگیرید:

درد یا گرفتگی شدید شکم

خون ریزی

سرگیجه شدید

افزایش وزن (بیش از ۶٫۵ پوند در ماه) یا افزایش وزن به مقدار خیلی کم (کم تر از ۱۰ پوند تا هفته بیستم بارداری)