22 مارس 2020
مارس 22, 2020

غربالگری سه ماهه اول بارداری

مارس 22, 2020 0 Comment

غربالگری سه ماهه اول بارداری

تست غربالگری سه ماهه اول که اصطلاحا به آن FTS هم گفته میشود بطور همزمان دو شاخص خونی PAPP- A و Free BhCG و یک شاخص سونوگرافی NT را اندازه‌گیری میکند.
تست غربالگری ارزیابی احتمال وجود بیماری با یک شرایط خاص است، بنابراین در تست های غربالگری یک نتیجه مثبت تنها افزایش ریسک را نشان میدهد که باید با شیوه های تشخیصی تأیید گردند. درصورتی که نتیجه تست منفی گردید به این معنی هست که احتمال وجود نقص در جنین آن قدر پائین هست که نیاز به پیگیری نداردT ولی تضمینی وجود ندارد که نوزاد طبیعی باشد.

چه کسانی به ازمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری احتیاج دارند؟

گاهی چنین تصور می شود که داشتن فرزند سالم و یا نداشتن سابقه بروز اختلال های کروموزومی در خاتواده ضامن تندرستی جنین هست. در حالیکه اختلال های کروموزومی می توانند ناشی از جهش ها بوده و بطور اتفاقی در هر شخصی رخ دهند. بنابراین انجام آزمایشات غربالگری به تمامی خانم های باردار سفارش میشود .

زمان انجام تست غربالگری مرحله اول

زمان انجام این تست از ۱۱ هفته و صفر روز لغایت ۱۳ هفته و ۶ روز میباشد .

آیا برای غربالگری باید ناشتا بود

برای تست غربالگری سه ماهه اول که حاوی ازمایش خون و سونوگرافی هست، نیازی به ناشتا بودن نیست و زنان باردار در هر ساعتی از شبانه روز میتوانند این تست را انجام دهند.

غربالگری سه ماهه اول ,سه ماهه اول بارداری ,غربالگری سه ماهه اول بارداری
تفسیر آزمایش غربالگری سه ماهه اول

تفسیر ازمایش غربالگری سه ماه اول هر کدام علامت چیست؟

تفسیر جواب غربالگری مرحله اول:

پس از این که پاسخ غربالگری مرحله اول را دریافت کردید، باتوجه به نتیجه، در یکی از گروه‌های زیر قرار میگیرید :

۱٫ خطرناک( اسکرین مثبت/ غربالگری مثبت/ high risk)

درصورتی که عدد ریسک شما ۱:۵۰ و بالاتر باشد( به عنوان مثال مخرج کوچکتر شود. مانند ۱:۴۲) در دسته خطرناک هستید و باید آزمایشهای اختصاصی تر برای تشخیص قطعی انجام دهید.

۲٫ ریسک متوسط

درصورتی که نتیجه ی غربالگری شما عددی بین ۱:۵۰ و ۱:۲۰۰ باشد، شما در دسته خطر متوسط قرار دارید. برای این دسته، می توانیم صبر کنیم تا ۱۵- ۱۶ هفته تا تست ترکیبی( سکوئنشنال) را انجام دهند.

۳٫ کم خطر( اسکرین منفی/ غربالگری منفی/ low risk)

درصورتی که نتیجه ی نهایی ریسک کم تر از ۱:۲۰۰ را نشان دهد،( به عنوان مثال ۱:۲۵۰۰)، نیازی به کار خاصی نیست. این مادر تنها جهت بررسی نقایص لوله ی عصبی( مغز و نخاع)، در هفته های ۱۵- ۱۶ به ازمایشگاه ارجاع داده میشوند تا میزان آلفافیتوپروتیین محاسبه شود.

در کل اگر ریسک خطر بالا باشد، برای مطمئن شدن بهتر هست تست آمنیوسنتز در هفته های ۱۴ تا ۱۸ حاملگی انجام شود تا اگر واقعا مشکل خاصی داشت برای سقط جنین اقدام شود.

شما میتوانید برای حاملگی خویش تصمیم بگیرید؛ ولی در نظر داشته باشید که در صورت تجویز پزشک و موارد اضطراری، حتماً به توصیه پزشک در انجام آزمایشات، عمل کنید.

خطرات انجام ازمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری:

ازمایش غربالگری سه ماهه اول حاملگی آزمایشی روتین میباشد . انجام غربالگری ها ریسک سقط و یا دیگر مشکلات حاملگی را بهمراه نخواهد داشت.