13 آوریل 2021
آوریل 13, 2021

لازک

آوریل 13, 2021 0 Comment

لازک

لازک نوعی شیوه جراحی لیزری چشم است که برای رفع عیوب انکساری چشم مانند دوربینی ، نزدیک بینی و آستیگماتیک مورد استفاده قرار می گیرد. در عمل لازﻙ از لیزر اکسایمر برای شکل دهی قرنیه و اصلاح بینایی استفاده می شود. ( عمل لازک در گیلان )

این عمل با اصلاح سطح قرنیه و تابش لیزر به سطح چشم ، به بیمار کمک می کند بدون استفاده از لنز یا عینک ؛ دید واضح به دست آورد. روش لازﻙ بر خلاف استفاده از لنزهای تماسی ، درمان دائمی شماره چشم می باشد.

در لازﻙ بدون نیاز به بیهوشی و فقط با بی حسی موضعی ، بافت پوششی سطح قرنیه یا لایه اپی تلیوم که متشکل از ۴ تا ۵ لایه سلول به ضخامت تقریبی ۵۰ میکرون است ، برداشته می شود.

این عمل برای افرادی که ضخامت قرنیه کمی دارند مناسب است. استفاده مرتب و طبق برنامه از قطره های چشمی در تثبیت شماره چشم بعد از جراحی موثر است.

یکی از اصولی که در هفته های ابتدایی بعد از عمل باید رعایت کرد خودداری از نگاه کردن طولانی مدت به وسایلی مانند موبایل ، کامپیوتر و کتاب می باشد.

لازک
شرایط انجام جراحی لازک

حداقل سن ۱۸ سال
ثابت بودن نمره چشم به مدت ۶ ماه
آب مروارید یا التهاب چشمی شدید نداشته باشد
فرد در دوران بارداری و شیردهی نباشد
قوز قرنیه نداشته باشد
خشکی چشم شدید نداشته باشد
عدم وجود بیماری های روماتیسمی و دیابت

آیا امکان انجام مجدد لازک وجود دارد ؟

همان طور که پیش تر گفتیم ، لازﻙ یک درمان دائمی برای رفع عیوب انکساری چشم است و نیازی به انجام دوباره این عمل نیست در موارد بسیار نادری از برگشت شماره ، امکان انجام مجدد البته در صورت صلاح دید چشم پزشک وجود دارد.

باید توجه داشت تمامی افراد با بینایی نرمال ، دید کامل و بدون شماره چشم در سنین بالای ۴۰ تا ۴۵ سال به دلیل بروز پدیده پیر چشمی یا پرسبیوپی برای دید نزدیک نیاز به عینک نزدیک خواهند داشت.

در فردی که تحت لازک ، لیزیک یا پی آر کی نیز قرار می گیرد نیز این نیاز در سنین بالا وجود خواهد داشت ، اما همچنان دید دور بدون عینک خواهد بود.
مراقبت های بعد از عمل لازک

بعد از عمل لازک ، پزشک برای شما یک لنز تماسی پانسمانی قرار می دهد که این لنز نهایتا یک هفته بعد از جراحی از سطح چشم برداشته خواهد شد.
برای رفع درد و احیانا سوزش چشم ناشی از جراحی لازک ، معمولا پزشک معالج تان برای شما قطره های اشک مصنوعی نجویز خواهد کرد.
قطره های آنتی بیوتیک و قطره های ضد التهاب نیز برای شما تجویز می شود که مصرف آن باید طبق دستور و تا چندین هفته پس از عمل ، ادامه یابد.
در هفته اول بعد از عمل لازک ، بینایی شما کم کم رو به بهبود می رود و این روند تا چند ماه ادامه خواهد داشت ؛ لذا نباید بلافاصله پس از عمل ، انتظار بهبود کامل بینایی داشته باشید.
زمان بازگشت به فعالیت های روزانه در افراد مختلف ، متفاوت است و معمولا بین ۳ روز تا یک هفته می متغیر می باشد.
در صورت وجود درد در چشم های خود ، صرفا باید از داروهای تجویز شده استفاده کنید و از هیچ دارویی را به صورت خودسرانه به مصرف نرسانید. ( در صورت تداوم درد پس از مصرف داروها ، حتما به چشم پزشک خود مراجعه نمایید. )
بعد از عمل لازک ، به منظور محافظت از چشم شما در برابر اشعه مضر نور خورشید و اشعه فرابنفش ، یک عینک آفتابی مخصوص برای شما تجویز می شود که استفاده از آن در محیط بیرون ضروری می باشد.
تا چند روز بعد از عمل لازک ، مجاز به انجام رانندگی نمی باشید.
طی 4 تا 5 روز اولیه پس از عمل لازک ؛ به هیچ عنوان به مدت طولانی به تلویزیون ، مانیتور و موبایل ؛ خیره نشوید. در استفاده کوتاه مدت منعی وجود ندارد .
تا زمانی که جراح معالج تان مشخص نموده ، مجاز به استفاده از لوزم آرایشی چشم نخواهید بود.
در ارتباط با خوابیدن بعد از عمل لازک ، باید متذکر شد که طی دوران نقاهت این عمل جراحی نباید صورت و چشم شما تماس مستقیم با بالش داشته باشد ؛ لذا به روی صورت نخوابید.
به مدت 3 تا 4 هفته بعد از عمل لازک ، شنا کردن و رفتن به استخر ممنوع می باشد.

در آخر باید اشاره داشت که پس از جراحی لازک ، چشم های شما تا مدتی نسبت به نور حساس خواهند شد و گاها با احساس سوزش و در چشم های تان مواجه خواهید شد ؛ از این مسئله نگران نباشید ، زیرا این موارد از عوارض بدیهی عمل لازک به شمار رفته و تدریجا به طور کامل از بین خواهند رفت.

ناگفته نماند که در صورت ادامه دار شدن این موارد ، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.