12 آوریل 2021
آوریل 12, 2021

مراقبت های بعد از تزریق ژل

آوریل 12, 2021 0 Comment

نکات و مراقبت های بعد از تزریق ژل

مراقبت های بعد از تزریق ژل : فیلرهای پوستی که تحت عنوان فیلرهای بافت نرم یا فیلرهای چین و چروک نیز شناخته می شوند، مواد پزشکی تائید شده از سوی سازمان غذا و دارو هستند که برای کمک به خلق پوستی صاف تر مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین از آنجایی که فیلرها دارای خاصیت پرکنندگی هستند جهت اصلاح نواقص و خطوط عمیق و شیارهای پوستی و و پرتر کردن صورت، گونه ها، چانه، لب ها و پشت دست ها مورد استفاده قرار می گیرند. ( تزریق ژل در تهران )

از آنجایی که برخی فیلرهای پوستی در طول زمان به طور طبیعی جذب می شوند، بیمار باید به منظور حفظ نتایج مطلوب، بعد از مدتی آن را تکرار کند. نتایج موفق به ساختار بافت پایه و حجم و نوع فیلرهای استفاده شده بستگی دارد. همچنین رعایت دستورالعمل های مربوط به مراقبت های بعد از تزریق فیلر نیز در دستیابی به نتایج مطلوب تاثیر بسزایی دارد.

بلافاصله بعد از درمان با فیلر پوستی متوجه برخی موارد ذیل می شوید:
تورم
کبودی
آثار قرمز رنگ پانکچر سوزن
عدم تقارن
حساس شدن پوست
خارش در ناحیه درمان
موارد فوق در مراقبت بعد از تزریق ژل عمومیت داشته و ظرف چند روز تا چند هفته فروکش می کند. نتیجه نهایی حدوداً ۴ هفته بعد از درمان قابل مشاهده خواهد بود.

بلافاصله بعد از تزریق صورت شما تمیز می شود. شما نباید صورت خود را تا ۶ ساعت لمس کنید. بعد از این مدت، می توانید صورت خود را با آب و یک پاک کننده ملایم تمیز کنید.

اگر می خواهید بعد از ۶ ساعت آرایش کنید؛ از لوازم آرایش برند مخصوص برای این هدف استفاده کنید؛ هرچند اجتناب از آرایش کردن در روز اجرای روند منطقی تر می باشد.

آنچه بعد از تزریق ژل باید از آن اجتناب کنید:
ناحیه درمان را در معرض حرارت شدید قرار ندهید. (برای مثال سولاریوم یا سونا)
از فشار آوردن به ناحیه درمان در چند شب اول پس از تزریق خودداری کنید. (یعنی به پشت بخوابید)
از انجام فعالیت های سنگین به مدت ۲۴ ساعت خودداری کنید.
به مدت ۲۴ ساعت پس از درمان الکل ننوشید.
از درمان ویتامین C رتینول، AHA یا لوازم آرایش پایه چرب به مدت ۲۴ ساعت استفاده نکنید.
از درمان های پایه انرژی، IPL، لایه بردارهای AHA یا گلیکولیک، وکس صورت و میکرودرمابراسیون به مدت 2 هفته بعد از درمان خودداری کنید.
لطفاً قبل از انجام هرگونه درمان دیگر در ناحیه صورت در طول این مدت با پزشک معالج خود گفتگو کنید.

تسکین درد
درد بعد از تزریق ژل معمولاً ملایم بوده و گاهی اوقات به سطح متوسط می رسد. نواحی از قبیل چانه و لب ها گاهی بسیار دردناک می شوند. داروهای مسکن از قبیل پاراستامول را می توان طبق تجویز پزشک مورد مصرف قرار داد.

تسکین تورم
از یک کمپرس سرد به مدت ۱۰ دقیقه در هر ساعت در روز درمان استفاده کنید(یخ را مستقیماً بر روی پوست نگذارید).

قرار دادن کمپرس سرد به طور مرتب به مدت ۲۴ ساعت بعد از تزریق، می تواند به کاهش مقدار تورم کمک کند؛ برخی بیماران قبل و بعد از درمان از آرنیکا برای کاهش تورم استفاده می کنند.

تسکین کبودی
در بیمارانی که از آسپرین، روغن ماهی یا داروهای دیگر مرتبط با افزایش خطر کبودی استفاده می کنند، احتمال خطر کبودی افزایش می یابد. برای درمان کبودی، برخی درمان های بدون نسخه از قبیل برودرما و هیرودوئید موجود می باشد.

لیزر وسکولار نیز گزینه دیگری برای درمان کبودی است.

برخی بیماران بروملائین را برای پیشگیری از کبودی مورد استفاده قرار می دهند.

ماساژ
ماساژ نواحی فیلر گاهی توسط پزشک توصیه می شود. ماساژ ملایم را زمانی می توان انجام داد که درد و حساس بودن از بین رفته باشد و پزشک، انجام آن را توصیه کند.

تبخال و فیلرهای پوستی
گاهی این احتمال وجود دارد که درمان فیلر، باعث القای تبخال زدن در بیماری که سابقه قبلی تبخال داشته است شود.

برخی بیماران برای کمک به کاهش خطر تبخال زدن، از آنتی ویرال یا لیزین پیشگیرانه استفاده می کنند. اگر بعد از درمان، تبخال زدید باید به پزشک مراجعه کنید.

درمان مجدد
درمان مجدد باید بعد از اولین درمان، بین ۱ تا ۶ ماه انجام شود. وقتی مرحله تزریق حداکثر حاصل شد و بیمار تزریق های نگهداری را دریافت کرد، باید یکبار در سال تزریق فیلر را انجام دهد.

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب
مراقبت های بعد از تزریق فیلر لب دارای شرایط ویژه ای می باشد. وقتی تزریق در لب ها انجام شد، لب بالایی بیشتر از لب پایینی متورم می شود و اغلب بیماران تصور می کنند که تزریق در لب بالایی آن ها بیشتر از لب پایینی شان انجام شده است. وقتی تورم فروکش کرد، آن ها متوجه می شوند که تصورشان درست نبوده است؛ بنابراین بعد از فروکش کردن تورم، لب بالایی کوچک تر از لب پایینی خواهد شد.

فیلرهای شقیقه
سردرد بعد از تزریق ژل های زیست محرک شقیقه عمومیت دارد. برای درمان آن در صورت نیاز می توان از پانادول استفاده کرد. اغلب بعد از تزریق فیلر ، رگ ها در شقیقه برجسته شده و به طور موقتی بیشتر قابل رویت می شوند.

فیلرهای پیشانی
برآمده شدن بعد از تزریق فیلر در پیشانی رایج است. برای دستیابی به بهترین نتایج در این ناحیه از صورت، چندین سیکل درمان مورد نیاز است.