12 آوریل 2021
آوریل 12, 2021

مراقبت های بعد از جراحی بینی

آوریل 12, 2021 0 Comment

نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی : جراحی بینی یکی از رایج ترین جراحی های انجام شده در جهان است که با هدف برطرف کردن مشکلات عملکردی اکتسابی و مادرزادی بینی یا ایراداتی که ظاهر بینی را تحت تاثیر قرار داده اند انجام می شود. ( جراح بینی کرج )

رضایت بخش بودن نتایج به دست آمده از این جراحی در گرو مولفه های بسیاری است که از جمله مهم ترین آن ها می توان به میزان مهارت و تبحر جراح و میزان توجه بیمار به رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی اشاره نمود.

رعایت این مراقبت ها همچنین موجب می شود تا روند بهبودی به بهترین و سریع ترین شکل ممکن سپری شده و از بروز عوارض جدی در بیمار جلوگیری شود.

استراحت و نحوه خوابیدن
توصیه دکتر مهدی بنائی به بیماران این است که روز اول را به طور کامل استراحت کرده و بیشتر از 24 ساعت را به استراحت مطلق اختصاص ندهند زیرا امکان دارد این کار موجب بروز یبوست در بیماران یا لخته شدن خون در پاهای شان شود.

بهتر است به حالت نیمه نشسته باشید و هنگام خوابیدن در زیر سرتان دو بالشت قرار دهید. با این کار سر بالاتر از سطح بدن قرار گرفته و این امر علاوه بر اینکه نفس کشیدن را برای فرد راحت تر می کند موجب می شود تا ورم بینی نیز سریع تر فروکش کند.

به هیچ عنوان سر را طی روزهای ابتدایی برای مدت طولانی به سمت پایین خم نکنید زیرا گردش خون با این کار در ناحیه سر و صورت زیاد شده و در نتیجه ورم بینی شدت می یابد.

طی 7 روز ابتدایی استراحت نسبی داشته و در این مدت زمان از انجام ورزش ها و فعالیت های سنگین خودداری نمایید.

بعد از 1 هفته می توانید انجام فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید.

به مدت 2 هفته از گریه کردن، خندیدن، صحبت کردن های طولانی، حرکات اضافی صورت و فعالیت های اجتماعی زیاد اجتناب کنید.

استفاده از کمپرس سرد
بروز کبودی و تورم بعد از جراحی کاملاً طبیعی بوده و این امر به دلیل برش ها و تغییراتی است که پزشک به منظور اصلاح ایرادات موجود، در ساختمان بینی و پوست آن ایجاد می نماید.

استفاده از کمپرس سرد در 3 روز ابتدایی موجب می شود تا در روند فروکش نمودن ورم و کبودی تسریع ایجاد شود. از همین رو لازم است تا هر 1 ساعت یکبار و هر بار به مدت 15 دقیقه برروی نواحی میانی صورت و اطراف چشم ها کمپرس سرد یا همان ژل یخ قرار دهید.

تسکین درد
همه افراد بعد از جراحی مقداری درد احساس می کنند که میزان آن در برخی کمتر و در برخی بیشتر می باشد و این نیز به دلیل تفاوت ویژگی های بدنی افراد می باشد.

پزشک به منظور تسکین درد بیمار، مسکن ها و همچنین آنتی بیوتیک هایی را تجویز می کند که فرد باید آن ها را به طور کامل و سروقت استفاده نماید. در بسیاری از موارد مصرف این داروها موجب می شود تا درد پیش از بروز کنترل شده و فرد نیاز به تسکین آن نداشته باشد.

به هیچ عنوان اقدام به مصرف خودسرانه دارو نکنید زیرا ممکن است این کار شما را به دردسر انداخته و موجب بروز مشکلات جدی در شما شود.

تغذیه بعد از جراحی بینی
به مدت 4 ساعت اقدام به مصرف هیچگونه ماده غذایی و نوشیدنی ( حتی آب ) نکنید.
بعد از گذشت 4 ساعت مجاز به نوشیدن آب و آبمیوه های طبیعی و تازه هستید.
در روزهای ابتدایی فقط غذاهای آبکی و نرم میل کرده و به هیچ عنوان غذاهای سفت میل نکنید؛ هضم چنین غذاهایی نیازمند جویدن زیاد می باشد. طی جویدن، فک که به بینی متصل است به طور زیاد و شدید تکان می خورد که این امر ممکن است منجر به تشدید ورم بینی شود.
از خوردن غذاهایی که حاوی نمک و ادویه زیاد هستند اجتناب کنید.
رژیم غذایی خود را از مواد حاوی فیبر فراوان غنی کنید.
دیگر مراقبت های بعد از جراحی بینی
حتماً طبق آموزش های پزشک بر روی بینی خود چسب بزنید.
به مدت حداقل 2 هفته بعد از جراحی اقدام به مصرف مواد حاوی نیکوتین، الکل و همچنین داروهای رقیق کننده خون همچون آسپرین نکنید.
به مدت 1 ماه آدامس جویدن را فراموش کنید.
از عینک زدن به مدت 6 ماه خودداری نمایید و غیره.