12 آوریل 2020
آوریل 12, 2020

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

آوریل 12, 2020 0 Comment

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

به منظور کسب نتیجه رضایت بخش و مطلوب از عمل لیپوساکشن نیاز است که با مراقبت های بعد از لیپوساکشن آشنایی داشته و آن ها را به دقت رعایت نمایید. ( فوق تخصص پلاستیک )

همانطور که می دانید لیپوساکشن از اعمال زیبایی پیکرتراشی بوده که طی آن چربی های اضافی موضعی نقاط مختلف بدن تخلیه می شود. این عمل برای افرادی که دارای وزنی نسبتا ایده آل بوده و تنها در بخش هایی محدود دارای چربی های اضافه هستند مناسب است و به هیچ وجه به افرادی که دچار چاقی مفرط می باشند توصیه نمی گردد.

همچنین قابل ذکر است عمل لیپوساکشن در بخش هایی از بدن که پوست ، خاصیت الاستیسیته ( جمع شدگی ) خود را از دست داده است ، می بایست در کنار اعمال دیگر به منظور لیفت پوست انجام پذیرد.

لیپوساکشن در اکثر نواحی بدن قابل اجرا بوده که هریک نیازمند مراقبت های ویژه خود می باشد اما در ادامه برخی از مراقبت های بعد از لیپوساکشن را به طور کلی بیان خواهیم نمود.

بعد از عمل لیپوساکشن چه چیزی بخوریم
با توجه به اینکه حین عمل لیپوساکشن ، بدن آب زیادی را از دست می دهد ، لذا توصیه می شود پس از عمل ، نوشیدن آب به مقدار کافی و مصرف آب میوه های طبیعی را در برنامه غذایی روزانه خود داشته باشید.
همانگونه که مستحضر هستید نمک در افزایش تورم موثر است پس می بایست مصرف آن را به مدت ۲ هفته در غذاهایتان به حداقل برسانید.
آناناس سرشار از بروملین و ویتامین C است و روند بهبودی کبودی و تورم را تسریع می نماید ، بنابراین از آن غافل نشوید.
ترجیحا از میل نمودن مواد غذایی که امکان ایجاد یبوست برایتان را خواهد داشت ، پرهیز نمایید.
نحوه خوابیدن بعد از عمل لیپوساکشن

افرادی که عمل لیپوساکشن داشته اند باید به هنگام خوابیدن موقعیت خود را به گونه ای قرار دهند که به محل لیپوساکشن شده فشاری وارد نشود. خوابیدن بر روی پشت بهترین حالت بوده و باید از خوابیدن بر روی شکم یا بر روی پهلوها خودداری نمایید.

استفاده از گن های مخصوص لیپوساکشن

پوشیدن گن های مخصوص لیپوساکشن و بانداژهای کشی به تخلیه خونابه و مایعات زیر پوست و همچنین رفع هرچه سریعتر کبودی ها و تورم بسیار کمک می کند. به همین منظور لازم است که آن را طبق دستور جراح معالج خود استفاده کرده و فقط به هنگام استحمام باز کنید.

فعالیت پس از عمل لیپوساکشن
طی ساعات اولیه استراحت کامل داشته باشید و پس از آن سعی کنید در فواصل زمانی کم پیاده روی های مختصر و سبک داشته باشید. چرا که بی تحرکی موجب لخته شدن خون می شود.
هر اقدامی که به نواحی لیپوساکشن شده فشار وار کند جایز نمی باشد.
انجام فعالیت های ورزشی تا زمانی که جراح پلاستیک شما مشخص می نماید ، ممنون است.
تا زمان بهبودی کامل از بلند کردن و جابجایی وسایل سنگین خودداری کنید.
ورم بعد از عمل لیپوساکشن

به همان میزان که در عمل لیپوساکشن ، بافت چربی های اضافه شکسته و خارج می گردد ، تورم و کبودی پس از آن بیشتر خواهد بود. به منظور سرعت بخشیدن به رفع این کبودی و ورم علاوه بر رعایت موارد ذکر شده در فوق ، می توانید با تجویز پزشک از داروی هایی نظیر تیلنول تریو فور استفاده نمایید.

برخی دیگر از مراقبت های بعد از لیپوساکشن :
تا زمانی که پزشک برای شما مشخص می کند باید از موارد زیر بپرهیزید:
استعمال دخانیات : بهتر است بدانید سیگار ، قلیان و غیره موجب تنگ شدن عروق خونی می شوند و در پی آن عملکرد خون مختل شده و از رسیدن اکسیژن کافی به بافت ها برای ترمیم خود جلوگیری می نماید. همچنین قرار گرفتن در معرض دود آن ها نیز مضر است ، از این رو می بایست تا زمان ترمیم بافت ها از بودن در موقعیت دود مواد مخدر پرهیز کنید.
مصرف داروهای ضد انعقاد : برخی از داروها مثل آسپرین و وارفارین ، فرآیند انعقاد خون را با مشکل مواجه نموده و موجب بروز خونریزی می گردند ؛ بنابراین توصیه می شود تا بهبودی زخم ها مصرف آن ها را به تعویق بیندازید.
نوشیدنی های الکلی : نوشیدنی های الکل دار نیز می تواند ریسک خونریزی را افزایش دهد لذا باید مصرف آن ها را در دوران نقاهت لیپوساکشن ترک نمایید.
از دیگر مراقبت های بعد از لیپوساکشن مصرف داروهای تجویز شده توسط جراح پلاستیک می باشد. برای بهبودی سریع و کوتاه شدن دوره نقاهت می بایست آن ها را به طور دقیق و طبق دستورات پزشک مصرف نمایید.
پس از دو روز می توانید استحمام نمایید. محل زخم ها را با آب و صابون شسته و کاملا خشک کنید.
رفتن به استخر ، سونا ، دریا و غیره تا زمان بهبودی کامل زخم ها جایز نمی باشد ؛ زیرا ریسک بروز عفونت را افزایش می دهد.
ترشحات سفید رنگ از محل زخم ها امری طبیعی است و شامل عفونت نمی شود.
در صورتیکه هر گونه نشانه غیرعادی همچون تب ، تنگی نفس ، درد غیرقابل کنترل و غیره در خود مشاهده کردید باید سریعا به پزشک مراجعه نموده و تحت معاینه و بررسی قرار بگیرید.