می دانید خواب کافی چه فوایدی برای بدن دارد

در گذشته فواید خواب اغلب توسط پزشکان نادیده گرفته می شد و توسط افسانه ها احاطه شده بود. با این حال، اکنون ما اهمیت خواب برای سلامت کلی و رفاه را درک کرده ایم.برای مثال، یاد گرفته ایم زمانی که افراد کم تر از ۶ تا ۷ ساعت می خوابند، در معرض خطر بزرگی برای بروز و رشد بیماری ها قرار دارند.در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک بیش از ۱۰ دلیل وجود دارد که چرا باید شب زود بخوابید.


خواب کافی چه تاثیراتی بر بدن می گذارد؟

۱٫ سلامت قلب:

حملات قلبی و سکته در ساعات اولیه صبح رخ می دهد، که ممکن است به خاطر نحوه تعامل با رگ های خونی باشد. کمبود خواب با بد شدن فشار خون و کلسترول، که عامل خطر بیماری های قلبی و سکته هستند، همراه است.اگر هر شب بین ۷ تا ۹ ساعت بخوابید، قلب شما سالم تر خواهد شد.

۲٫ پیش گیری از سرطان:

آیا می دانستید افرادی که در شیفت آخر کار می کنند، ریسک بالاتری در توسعه سرطان سینه و کولون دارند؟ محققان معتقدند که در معرض نبودن نور خورشید باعث کاهش سطح ملاتونین می شود.ملاتونین, هورمونی است که چرخه خواب و بیداری را تنظیم می کند, تصور می شود که از مقابله با سرطان و از رشد تومورها جلوگیری می کند.

دقت کنید که اتاق خواب تاریک باشد و از استفاده از لوازم الکترونیکی قبل از خواب اجتناب کنید، تا به بدن شما کمک کند که ملاتونین داشته باشد.

۳٫ کاهش استرس:

وقتی بدنتان دچار کمبود خواب می شود, دچار استرس می شود. وظایف بدن به حالت آماده باش کامل در می آید که باعث فشار خون بالا و تولید هورمون های استرس می شود. فشار خون بالا خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد و هورمون های استرس باعث می شود خوابیدن سخت تر شود. تکنیک های آرام سازی را یاد بگیرید تا اثرات استرس را خنثی و سریع تر به خواب بروید.

۴٫ کاهش التهاب:

افزایش هورمون های استرس ناشی از کمبود خواب سطح التهاب را در بدن شما افزایش می دهد.این امر خطر بیشتری برای بیماری های قلبی, همچنین سرطان و دیابت ایجاد می کند.تصور می شود التهاب با سن بیشتر هم می شود.

سطح پروتئین التهابی در افرادی که در شب کمتر از شش ساعت می خوابند، نسبت به افرادی که خواب کامل دارند، بیشتر است. فشار خون ناشی از التهاب از دیگر مضرات اختلال خواب است.

۵٫ هوشیاری بیشتر:

خواب خوب شبانه باعث می شود که روز بعد هشیار و با انرژی تر باشید. با انرژی بودن و فعال بودن نه تنها احساس خوبی به شما می دهد، بلکه شانس شما برای خوب خوابیدن در یک شب دیگر را افزایش می دهد.

وقتی از خواب بیدار می شوید, از آن انرژی برای کل روزتان, کارهای فعال و درگیر شدن با دنیای خودتان استفاده کنید.شب بعد بهتر بخوابید و سطح انرژی روزانه خود را افزایش دهید.